با یادگیری نحوه کار و مشاهده ابلاغیه سامانه ثنا ، در کمتر از 5 دقیقه می توانید از شر مراجعه حضوری به دادگاه ها و دادسراها برای پیگیری پرونده هایتان خلاص شوید.

فکر می کنم شما نیز با من موافق هستید که مراجعه حضوری به دادگاه ها و دادسراها موجب اتلاف وقت و زمان بسیاری از شهروندان می گردد.

بنابراین در اینجا سعی شده است که نحوه ورود به سامانه ثنا،مشاهده ابلاغیه الکترونیک قضایی و استفاده از نسخه موبایل سامانه ثنا به شما نشان داده شود.

اما در ابتدا باید یک توضیحی بدهیم :

ابلاغیه چیست ؟

در فرآیند دادرسی در دادگاه ها طرفین باید از دعوا و مفاد آن مطلع باشند.بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع قانونگذار این امر را پیش بینی نموده و جزء قوانینی قرار داده است که حتما باید اجرا شوند.

پس از اینکه دعوایی در دادگستری مطرح شد، اولین دستور قضایی که از طرف دادگاه در مورد آن صادر می‌شود، ابلاغ است. ابلاغیه در واقع فرآیند آگاه سازی طرفین دعوا از مفاد دادرسی می باشد.

جزئیات بیشتر در ماده 302 قانون دادرسی مدنی آمده است :

مشاهده ابلاغیه الکترونیک

قبل از اجرای ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری، ابلاغ پرونده ها از طریق مامور ابلاغ انجام می گرفت.این قانون که در سال 1392 مصوب شد به قوه قضاییه اجازه می دهد که :

 
استفاده از سامانه‏ های (سیستم های) رایانه‏ ای و مخابراتی، از قبیل پیام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و همچنین نیابت قضائی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.
ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری

همچنین ماده 655 آیین دادرسی کیفری تایید دیگری بر فرآیند الکترونیکی شدن اوراق قضایی می باشد :

 
در هر مورد که به موجب قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین و مقررات موضوعه اعم از حقوقی و کیفری، سند، مدرک، نوشته، برگه اجرائیه، اوراق رای، امضاء، اثر انگشت، ابلاغ اوراق قضائی، نشانی و مانند آن لازم باشد صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی آن حسب مورد با رعایت سازوکارهای امنیتی مذکور در مواد این قانون و تبصره‌های آن کافی و معتبر است.
ماده 655 آیین دادرسی کیفری

 

ورود به سامانه ابلاغیه الکترونیک

پس از دریافت رمز شخصی می توانید از طریق سامانه ثنا به ابلاغیه هایی که برای شما صادر می شود دسترسی داشته و آنها را مشاهده کنید.برای دسترسی به این سامانه مراحل زیر را انجام دهید:

1- به سامانه خدمات الکترونیک قضایی (adliran.ir ) مراجعه کنید.

2- در سمت راست صفحه گزینه “سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی” را انتخاب کنید.

ورود اشخاص حقیقی درسامانه ثنا

راهنما: اگر از گوشی موبایل و یا تبلت استفاده می کنید، برای ورود به سامانه می بایست در قسمت نام کاربری و رمز عبور اعداد را به انگلیسی تایپ کنید.

 

ورود اشخاص حقیقی بهسامانه ثنا

 

3- شماره ملی و رمز شخصی که از دفاتر خدمات قضایی دریافت کرده اید را وارد کنید.

4- پس از ورود به سامانه، یک رمز موقت برای شما پیامک می شود که با وارد کردن رمز موقت می توانید به سامانه وارد شوید. 

رمز موقت ثنا

رمز موقت ارسالی تا ۲۴ ساعت معتبر است و همچنین در صورتی که رمز موقت را در اختیار ندارید، می توانید با کلیک بر روی عبارت “ارسال مجدد رمز موقت” رمز را بر روی موبایل خود دریافت نمایید.

می توانید برای یادگیری کامل ثبت نام اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه ثنا از کاملترین راهنمای ثبت نام اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کنید.

 

همچنین برای رفاه حال مراجعه کنندگان سایت دادمهر امید امکان درخواست لایحه حقوقی و کیفری به صورت آنلاین فراهم گردید :

مشاهده ابلاغیه ها در سامانه ثنا

پس از وارد کردن رمز موقت صفحه زیر برای شما نمایش داده می شود:

مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا

در این صفحه می توانید ابلاغیه های خود را مشاهده کنید. این صفحه موارد زیر را شامل می شود:

 • ابلاغیه های جدید : در صورتی که ابلاغیه جدید برای شما صادر شود از این قسمت قابل مشاهده است.
 • ابلاغیه های مشاهده شده: لیست اابلاغیه هایی که قبلا برای شما آمده و مشاهده کرده اید.
 • دریافت با رمز: دریافت ابلاغیه با رمز پرونده
 • دریافت با شماره: دریافت ابلاغیه با شماره ابلاغیه

راهنما: با توجه به اینکه متن ابلاغیه ها بصورت pdf است ، باید نرم افزاری که قابلیت نمایش pdf را دارد مثل (foxit reader) بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

 

نحوه پرینت ابلاغیه در سامانه ثنا چگونه است ؟

در مرحله بالا پس از ورود به سامانه ثنا ابلاغ الکترونیک گزینه ” ابلاغیه های جدید ” را انتخاب می کنیم.پس از آن اطلاعات ابلاغیه ها را مشاهده می کنیم.

راهنما: درصورت صدورابلاغیه جدید ازطریق پیامک آگاه می شوید.اما به علت وجود احتمال اختلال در سیستم های ارتباطی به صورت بازه های کوتاه مدت سامانه ابلاغ الکترونیک را چک کنید.

اکنون در گوشه سمت چپ تصویر بر روی “مشاهده” کلیک می کنیم :

مرحله سوم ابلاغیه

سپس در پایین همین صفحه متن ابلاغیه با تمامی جزئیات آن برای شما نمایش داده می شود.سپس گزینه دریافت نسخه چاپی و یا مشاهده نسخه چاپی را انتخاب می کنیم.

“دریافت نسخه چاپی”، فایل pdf ابلاغیه را برای دانلود در کامپیوتر و موبایل در اختیار شما می گذارد.سپس می توانید ابلاغیه را هر وقت که دوست داشتید چاپ بگیرید.

مرحله چهارم مشاهده ابلاغیه

“مشاهده نسخه چاپی” می توانید با مرورگر خود(مثل گوگل کروم) همان لحظه به صورت آنلاین ابلاغیه خود را منتشر کنید.

بسته به نیاز خود برای چاپ ابلاغیه یک از دو گزینه بالا را انتخاب کنید.

شما همچنین می توانید پرونده های قضایی خود را به وسیله کدملی و شماره پرونده پیگیری کنید.برای آشنایی با چگونگی پیگیری پرونده های قضایی به مقاله پیگیری پرونده قضایی با کدملی و شماره پرونده مراجعه کنید.

نمونه یک ابلاغیه واقعی

در زیر می توانید یک نمونه ابلاغیه واقعی به همراه مشخصاتی که در آن درج می شود را مشاهده کنید.همچنین قالب کلی تمام ابلاغیه های دریافتی نیز به همین صورت می باشد.

 

نمونه یک ابلاغیه واقعی

 

فراموشی رمز عبور سامانه ثنا

اگرچه باید در نگهداری رمز عبوری که به شما داده می شود کوشا باشید.اما در صورتی که رمز عبور خود را گم کرده و یا فراموش کرده باشید،امکان بازگردانی آن وجود دارد:

مراحل کار به این صورت می باشد :

1- به سامانه خدمات الکترونیک قضایی (adliran.ir ) مراجعه کنید.

2- قسمت اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی را انتخاب کنید.

3- در صفحه باز شده در پایین قسمت ورود شماره ملی و رمز شخصی گزینه ” رمز عبور خود را فراموش کرده ام !” را انتخاب کنید.

فراموشی رمز عبور سامانه ثنا

4-در صفحه جدید برای بازیابی رمز عبور خود و ارسال رمز جدید به تلفن همراه شما باید اطلاعات زیر را به درستی وارد کنید:

فراموشی رمز عبور در سامانه ثنا

مرحله اول شامل این موارد است :

 • شماره ملی: کد ملی خود را وارد کنید
 • تاریخ تولد: تاریخ تولد شما براساس روز،ماه و سال
 • شماره همراه: شماره موبایل خود که هنگام ثبت نام وارد کردید.
 • پست الکترونیک: در صورتی که دارید وارد کنید.در صورت نداشتن ایمیل گزینه را خالی بگذارید.
 • عدد تصویر: کد امنیتی که در تصویر مشاهده می کنید

در صورتی که صحت اطلاعات شما توسط سامانه ثنا تایید شود یک کد فعالسازی برای تلفن همراه شما پیامک می شود. پس از پیامک باید اطلاعات مرحله دوم را وارد کنید:

 • کد فعال سازی ارسال شده به شماره همراه: کدی که برای شما پیامک شده است
 •  کد فعال سازی ارسال شده به پست الکترونیک
 • عدد تصویر زیر را وارد کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات بر روی گزینه دریافت رمز شخصی جدید زده تا رمز عبور جدید برای شما ساخته شود.

نسخه موبایل سامانه ثنا

برای کسانی که می خواهند از اپلیکیشن اندروید موبایل خود به سامانه ثنا دسترسی داشته باشند،نسخه موبایل سامانه ثنا راه اندازی شده است.پس از نصب این اپ بر روی گوشی خود صفحه زیر ظاهر می گردد:

نسخه موبایل سامانه ثنا

همانند نسخه کامپیوتر باید شماره ملی و رمز عبور خود را وارد کرده و سپس یک رمز موقت برای شما ارسال می شود که با آن می توانید ابلاغیه های خود را مشاهده کنید.

راهنما: این اپلیکیشن هنوز برای کاربران سیستم عامل ios عرضه نشده است.

در زیر منوی دسترسی این اپلیکیشن برای شما نمایش داده شده است :

نسخه موبایل در سامانه ثنا

راهنما: به علت مشکلات عدیده نسخه موبایل سامانه ثنا،موقتا این اپلیکیشن غیر فعال است.طبق اعلام این سامانه نسخه موبایل در حال اصلاح فنی می باشد.درصورت ارائه نسخه جدید در همین صفحه می توانید آموزش کامل آن را دریافت کنید

اگر می خواهید از انتشار نسخه اندروید سامانه ابلاغ ثنا مطلع شوید،تلفن همراه خود را در زیر وارد کنید تا به محض انتشار نسخه موبایل ، آن را برای شما ارسال کنیم:


ثبت طلاق توافقی در سامانه ثنا

پس قانون طلاق در سال 99 پروسه ثبت طلاق پس از انجام دادن مراحل طلاق توافقی باید در سامانه تصمیم انجام گیرد.که پس از ثبت نام زوجین در سامانه تصمیم روند طلاق توافقی آغاز می گردد.

ثبت مهریه در سامانه ثنا

ثبت مهریه نیز به سامانه ثنا ارتباطی ندارد.پس از اینکه زوجین برای اجرا گذاشتن مهریه به توافق رسیدند می توانند از بین روش اجرا گذاشتن از طریق دادگاه و یا از طریق ثبت یک گزینه را انتخاب کنند.در صورتی زوج قادر به پرداخت مهریه نباشد باید درخواست قسط بندی مهریه را به دادگاه ارائه کند.

طبق قانون زندان مهریه 99 برای مهریه های بالای 110 سکه امکان زندانی کردن شوهر بسیار دشوار گشته است.مرد نیز تنها تحت پروسه ای خاص می تواند شرایط پرداخت نکردن مهریه را دارا شود.

 

 

 

سوالات متداول

1- تاریخ مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا چگونه محاسبه می شود؟

 تاریخ مشاهده ابلاغیه توسط کاربر، تاریخ ابلاغ محسوب شده و کلیه آثار قانونی ابلاغ ( مانند مهلت تجدید نظر خواهی از رای دادگاه ) از آن تاریخ محاسبه خواهد شد .

2-عدم مراجعه به سامانه ثنا برای مشاهده ابلاغیه مشکلی ایجاد می کند؟

عدم مراجعه به سامانه ثنا برای مشاهده ابلاغیه پس از تکمیل فرایند ثبت نام به منزله امتناع از قبول اوراق قضایی می باشد.

3- اگر در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشم چگونه می توانیم ابلاغیه ها را دریافت کنیم؟

در این صورت ابلاغیه ها توسط مامور ابلاغ به صورت حضوری به محل سکونت شما تحویل داده می شود.

4- مشاهده ابلاغیه های قضایی با گوشی موبایل ( بدون دانلود اپلیکیشن) به چه صورت است؟

ابتدا مرورگر گوگل کروم و یا فایرفاکس را بر روی گوشی خود نصب می کنید. سپس به سامانه ابلاغ الکترونیک مراجعه نموده و پس از ورود، مشاهده ابلاغ را انتخاب و در صورت نیاز آن را چاپ می کنید .

 


در صورتی که از این نوشته خوشتان آمده در پایین می توانید آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذارید. همچنین کارشناسان ما آماده پاسخگویی به نظرات شما هستند.

18 دیدگاه برای “مشاهده ابلاغیه الکترونیک قضایی سامانه ثنا(+نسخه موبایل سامانه ثنا)

 1. اکبر قربانی گفته:

  بدشانسی مراببینیدیک حکم اشتباه ازمجتمع قضایی باهنرتهران برای من گذاشتن تو ابلاغیه هام تشابه اسمی داریم ولی نام پدران فرق می نه ودوما من ساکن شهرستان کارمندم ولی تعجبم قاضی پرونده چطوربدون تحقیق از شاکی که ازش کلاهبرداری شده بدون آدرس داماش متهم وفقط بخاطرزودرای دادن روی ابلاغیه من رای داده چطوراست حکم راپاک کنم ویامیتوانم ادعای شرف کنم باعث ابروی من شدن من همدان واصلاتهران نیستم ولی فقط اسم مشابه داریم ونام پدرافرق داره واقعابایدبه بعضی قاضیان تاسف خوردلطفاراهنمایی کنی وبرای مهریه تخفیف بدین شماراوکیل کنم حق مبارزه ۵شوهرت بگیرین بخداکمرم را.شکسته.تشکر

  • دادمهر امید آرون گفته:

   برای کمک به شما و رسیدن به حقوق خود سریعا با شماره 09211707712 موسسه دادمهر امید تماس بگیرید تا در اسرع وقت پرونده شما به جریان بیافتد

 2. اکبر قربانی گفته:

  جناب وکیل بخدامسیولینی که مهریه تصویب میکنن دارن ظلم میکنن درحق مردان چرابه نرخ عقدنامه نمیگیرن چون به سودزنانه ازکجا۷۰میلیون سکه بیاره کارگرکارمندمثلا۸۶سکه ۴۰۰یودبایدهمان نرخ رامیگرفتن ماهیانه رودهن تمام میشدزندانهاخالی ولی شماوکلای محترم پیشنهادبدین این آیا سودوربامحسوب نمیشه به نرخ روزگذشته توافقنامه ویاقانون والا درست نیست زن کیف میکنه ومهریه قبلا نپبرییوووقطه میشدکلی الان هم ازدواج مجودمیکمه وهم مهریه میگیره این دودکش دراصلاح کنن بخدا

 3. فرزین گفته:

  کد ملی من با دو صفر شروع میشه و این سایت خطا میده کد ملی باید ده رقمی باشه، ده بار پیغام گذاشتم، یک سال بیشتر شده این مشکل هست نمیدونم چرا درستش نمیکنند !!!

 4. Reza گفته:

  سلام. برای من ابلاغیه الکترونیکی. اومده برای دفاع ازخود. اگرنرم دادگاه. چه عواقبی داره. الان چندسال نرفتم. متشکر

  • دادمهر امید آرون گفته:

   اگر وارد سامانه ثنا شده و ابلاغیه خود را مشاهده کرده باشید این به منزله دریافت ابلاغیه می باشد.

 5. مسعود گفته:

  سلام ببخشید چرا نسخه موبایلی هرچی درست وارد میکنم اطلاعات بالا نمیاره یبار وصل کردم قشنگ وصل مییییشد الان نمیدونم چرا نمیشه حذف نصبم کردم فایده نداشت

 6. حمید رضا دهقانی گفته:

  سلام الان چندساله پرونده ای دارم در دادسرای شهریار شعبه سه کیفری متاسفانه هیچگونه اقدامی صورت نگرفته حتی مدارک پرونده ام ناپدید شد که با زحمت توانستم دوباره مدارک جمع کنم چندین بار نامه به دادستان محترم رئیس دادگستری محترم و حفاظت اطلاعات پاسخی ندادن حق و ناحق در دادگستری بزرگترین خیانت به مردم و مملکته

 7. تیمور گفته:

  با سلام
  ابلاغیه الکترونیکی رای نهایی تجدید نظر خواهی برای وکیل اومده ولی نه اسم صادر کننده توش هست نه امضاش؛
  میشه راهنمایی کنید
  ممنون

 8. تیمور گفته:

  ببخشید میشه نمونه دادنامه الکترونیکی دادگاه تجدید نظر رو بگذارید
  ممنون

 9. jamal گفته:

  سلام من هرکاری می کنم نمی تونم اپ ابلاغیه رو دانلودکنم لطف کنیداسم اپ رو برام بنویسید
  من چندتاازکارت های بانکیم به سرقت رفته بودم وخودم بیرون ازکشوربودم الان کلی شاکی دارم همی حساب هام مسدودشدن حالا من چجوری این همه شکایت رو جواب بدم

 10. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید، پیام جهت مشاهده ابلاغیه برام اومده، هرچی میرم توی سایت ثنا جهت مشاهده‌، موفق نمیشم لطفا راهنمایی بفرمایید. مچکرم

 11. علی گفته:

  با سلام سایت برای مشاهده تاریخ حضور در دادگاه باز نمی کند اگر نتوانیم از تاریخ دادگاه از این راه دسترسی پیدا بکنییم ودر تاریخ مقرر حضور نیابیم عواقب این کار به عهده چه کسی بر می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *