قانون زندان برای مهریه سال 99

در قانون جدید زندان برای پرداخت مهریه سعی شده است تا از زندانی شدن افراد برای مهریه های بیش از 100 سکه جلوگیری شده و تا حدالامکان حکم جلب صادر نگردد.

مهریه مالی است که به هنگام عقد نکاح، برابر ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف زوج به زوجه پرداخت می‌شود و صداق، صداقیه، کابین و فرض هم نامیده می‌شود .

به استناد ماده ۱۰۸۲ قانون مدنیبه مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. همانگونه که از این ماده مشخص می‌شود، به محض اینکه عقدی میان طرفین واقع شد، زن مالک مهر می‌شود و هیچ چیز نمی‌تواند جلوی این مالکیت را بگیرد.

مهریه اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن دراید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری، طلبکار میتواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع نماید.

در مهریه نیز زن میتواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده و یا اجرای ثبت اقدام نماید.

قانون جدید مهریه سال 99

در سال قبل بحث هایی در مورد کاهش سقف مهریه در کشور شنیده شد.از جمله شایعاتی مبنی بر کاهش سقف 110 سکه مهریه برای جلب زوج به تعداد 55 سکه شنیده شد.

البته هنوز قانونی در این مورد به تصویب نرسیده است.بنابراین در سال قبل تغییری در قانون مهریه به وجود نیامده است و باید دید که در سال 99 چه قوانینی وضع خواهد شد.

بنابراین در قانون جدید زندان برای مهریه همانند گذشته پرداخت نکردن مهریه تا 110 سکه مشمول حکم جلب خواهد شد.تنها کاری که زوج پس از اجرا گذاشته شدن مهریه می تواند انجام دهد در خواست اعسار از پرداخت مهریه است.

قانون زندان برای مهریه سال 99

اگر زوج دادخواست اعسار و تقسیط مهریه داده باشد اما اقساط پرداخت نشود، معمولا بعد از عدم پرداخت دو یا سه قسط معوقه، حکم جلب او بابت مهریه صادر شود.

البته قوه قضاییه در تلاش است که با توجه به افزایش بی رویه قیمت سکه، اقساط مهریه متناسب توان زوج باشد و ثانیا حتی الامکان کسی به زندان نرود.

 

قانون جدید مهریه در مجلس

بر اساس تبصره الحاقی به ماده هفت قانون محکومیت‌های مالی، حبس یا بازداشت بدهکاران مالی از جمله متعهدان موضوع تادیه مهریه ممنوع می باشد، مگر در صورتی که زوجه ملائت مالی محکوم‌علیه و امتناع وی از پرداخت محکوم‌ به را اثبات کند.

اما به عقیده بسیاری از کارشناسان اگر قرار باشد نحوه اجرای محکومیت های مالی تغییر یابد، نیازمند اصلاح قانون است.

البته پیگیری پرونده قضایی پروسه ای دارد که از کمیسیون قضایی مجلس شروع، در صحن علنی مجلس تصویب و بعد از نظر نهایی شورای نگهبان لازم الاجرا می شود.

بنانراین بر اساس قانونی که قرار است در مجلس بررسی شود ابتدا ابلاغیه پرداخت برای زوج ارسال می شود که در صورت استطاعت مالی مهریه پرداخت شده و موضوع خاتمه می یابد.

قانون جدید مهریه در مجلس

بر اساس گفته های سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی طرحی در کارگروه این کمیسیون تصویب شده است که به موجب آن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند حتی برای مهریه یک سکه هم به زندان نمی‌روند.

وی توضیح داد: اما اگر آن مرد ملائت داشته باشد و مهریه را پرداخت نکند و علی رغم توان مالی لجبازی کند قانون می‌تواند ورود کند و از او مهریه را دریافت کند.

 

این مقاله نیز به شما کمک می کند: شرایط تقسیط مهریه در سال 99

قانون جدید حذف زندان مهریه

باتوجه به دستورالعمل جدید صادره از قوه قضاییه مردانی که اعسار خود را به پرداخت مهریه به صورت یک جا اعلام نمایند و اعسار آن‌ها از طرف دادگاه مورد تایید واقع گردد، زندانی نمی‌شوند و محکوم به پرداخت مهریه به صورت اقساطی با تشخیص مقام محترم قضایی می‌گردند.

قانون جدید حذف زندان مهریه

در قانون جدید زندان برای مهریه بر خلاف تصور عامه مردم، مهریه بیش از ۱۱۰ سکه قابل دریافت از طرف زوجه می باشد اما روال قانونی آن به این صورت مقرر شده است :

در صورتی که مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه باشد، مرد به هر نحوی مکلف به پرداخت آن بوده و عدم پرداخت از جانب وی سبب صدور حکم جلب خواهد شد.

اما در مورد مهریه بیش از ۱۱۰ سکه زوجهبایستی اموال شوهرش را به دادگاه معرفی نماید تا دادگاه نسبت به توقیف و تامین اموال اقدام نماید و حکم جلب برای مرد صادر نمی‌شود.

پرداخت مهریه از طریق دیه چگونه است؟

 

  دیه نوعی دین است و شخصی که دیه بر او استقرار پیدا می کند در واقع مال او محسوب می شود. همچنین در صورت فوت او در حکم اموال به جای مانده از میت حساب می گردد.

اموال به جای مانده از متوفی، طبق قانون ارث بین ورثه تقسیم خواهد شد.از این رو مهریه زن را نیز از طریق توقیف دیه می توان پرداخت کرد. 

 فرض کنیم مردی در یک حادثه فوت می کند و ورثه اش عبارت از یک پسر، پدر وهمسر می باشند.در این حالت مطابق قانون سهم پدر یک ششم و سهم همسر یک هشتم بوده و مازاد ترکه باید بین فرزندان تقسیم شود.

سئوالی که اینجا پیش می آید این است که آیا همسر او می تواند به جهت مطالبه مهریه، از دیه متوفی برداشت کند؟

اگر دیه را جزء اموال به جا مانده از متوفی محسوب کنیم و به بیان دیگر دیه را در حکم مال مقتول بدانیم پس از پرداخت بدهی های متوفی مابقی دیه را ورثه مانند سایر اموال به ارث می برند.

چون مهریه زن نیز بر عهده شوهرش بوده و دین است و اصولا دین ممتاز به حساب می آید با فوت زوج، همسرش می تواند دیه را که در حکم ماترک است بابت مهر خود قبل از تقسیم آن بین وارث به عنوان سهم الارثی توقیف کند.

زوجه برای مطالبه مهریه اش باید به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواست تقدیم کند و اگر قصد توقیف دیه را دارد باید درخواست تامین خواسته نیز بکند.

این مقاله نیز به شما کمک می کند: درچه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

آیا زن با بخشش مهریه می تواند طلاق بگیرد؟ 

بهره مندی زن از حق طلاق و بخشش مهریه دو موضوع جدا از هم هستند که گاهی با هم اشتباه گرفته می شوند.در طلاق توافقی یا درخواست طلاق از طرف زن، زوجه معمولا مقداری از مهریه را در ازای طلاق از همسرش می بخشد.

 آیا زن با بخشش مهریه می تواند طلاق بگیرد؟

البته این بخشش هیچ ارتباطی با به عدم پرداخت مهریه به زن حتی پس از طلاق نیز نداشته و مرد باید حتی در صورت حصول طلاق توافقی، مهریه همسر خود را پرداخت کند.


سوالات متداول

1-مدت زمان زندانی شدن زوج بابت مهریه چقدر می باشد؟

تا زمانیکه زوج دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ارائه نکند و یا توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد در حبس خواهد ماند.

2- چگونه می توان حکم جلب مرد را بابت عدم پرداخت مهریه گرفت؟

در صورتی که زوج دادخواست اعسار داده باشند نمی توانید او را جلب کنید تا تکلیف اعسار مشخص شود. در صورتی که ایشان توانایی پرداخت اقساط مهریه را نداشت می تواند حکم جلب بگیرید.

3-اگر پس از مطالبه مهریه خودروی خود را به نام دیگری کنیم، مرتکب جرم شده ایم؟

انتقال اموال قبل از دادخواست مطالبه مهریه،مشکلی ندارد. اما اگرانتقال اموال بعد از دادخواست مهریه باشد،فرار از دین محسوب می شود و می توان درخواست توقیف آن را داد.

4- محاسبه مهریه در اجرای ثبت اسناد و دادگاه ها چگونه است؟

دراجرای ثبت محاسبه مهریه بر اساس زمان درخواست و دردادگاه محاسبه بر اساس زمان اجرای حکم می باشد.

5-اگر شوهرم به خارج از کشور رفته باشد می توان از پدرش مطالبه مهریه کرد؟

خیر مهریه خود را از پدر زوج نمیتوانید مطالبه نمائید.تنها اگر شوهر شما اموالی در داخل کشور داشته باشد می توانید آن را توقیف کنید.

 

مطالبه مهریه در سریع ترین زمان

 


در صورتی که از این نوشته خوشتان آمده در پایین می توانید آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذارید. همچنین کارشناسان ما آماده پاسخگویی به نظرات شما هستند.

27 دیدگاه برای “قانون جدید زندان برای مهریه در سال 99

 1. ناشناس گفته:

  هرکاردوس دارین بکنیدمهریه وک تنهاابزاردفاعی زن بدبختی مث منه وردارین شوهراهم تادلشون میخادزن نامحرم بیارن خونه وماهم خفه شیم کی میدونه اواره شدن یعنی چی سه ساله شوهرم زن مردمواورده خونش منابیرون کرده تنهادلخوشیم مهریم بودک بگیرم ی خونه کوچیک اجاره کنم لاقل بابچه هام اواره نشم اونم ک قانون ….خدایاای پناه بی پناهان

  • بیچاره گفته:

   خانم درسته که شوهر شما این کارو کرده من چی بگم که از صبح میرفتم سر کار برا یه لقمه نون زور میزدم الان دیسک کمر گرفتم از آخر متوجه شدم که خانمم صبح ها مرد میاره تو خونه و رابط نامشروع برقرار میکنه اونم نه با یک مرد بلکه با دها مرد. گوشی شو گرفتم دیدم چقدر وضعش خرابه آدرس خونه رو می‌داده اون از خدا بی خبرها هم میومدن تو خونه من. همسایه بهم گفت خانمت رفت آمد داره … هیچی براش کم نزاشتم سالی 3بار مسافرت ببرش و انواع رستوران ها و غیره… الانم که مهریه شو گذاشته اجرا رفته خونه مادرش. رفتم شکایت کردم قاضی گفت رابطه نامشروع هیچ ربطی به مهریه نداره…

  • سما گفته:

   راست میگه دیگه مردای بی غیرت زیاد شدن ول میکنن میرن با یه زن دیگه هار شدن خاک برسر مردی که زنشو اذیت کنه زنه مهریه نگیره

  • ادیب گفته:

   حتما مشکای دارید که همسرتون زن نا محرم جلوی چشم شما وارد میکند. ضمنا شما مدرک دارید چرا از این طریق اقدام نمیکنید؟
   مردها حمالی میکنن برای ماهی دو ملیون
   زنها کارشون خوش گذرونی هیت . مگه رفتید کارگری ک ناراضی هستید

 2. رضا گفته:

  مهریه دقیقا کار کرد خودشو به عنوان پول واقعی بدست آورده و باید مثل عرب ها زمان عقد پول مهریه را بدهی در حد توانت و در غیر این صورت اصلا بیشتر مهر نکنید

 3. محمد گفته:

  برداشتن زندان از مهریه کار درستی بوده که قوه قضائیه انجام داده و این موضوع از بهترین کارهایی که در طول 40 سال گذشته در قوه قضائیه انجام شده و خوشبخانه قانون آن نیز به زودی در مجلس تصویب خواهد شد.
  اون عده معدودی هم که صرفا به نیت گرفتن مهریه ازدواج می کنن کار درستی نمی کنن چون در بیشتر موارد موجب کدورت و دشمنی های خطرناک میشه. شاد باشید

 4. فرزانه گفته:

  در دنیای امروزی دیگه کسی برای ازدواج از شوهرش پولی تحت عنوان مهریه نمی گیره و دلیلی برای پرداخت مهریه وجود نداره و به نظر من که یک خانم هستم کلا باید با تصویب قانون جدید مهریه جمع بشه. یه خانم نباید ارزش خودشو با اصرار روی مهریه پایین بیاره . مجلس هم باید با تصویب قانون جدید مهریه رو برداره.

 5. نیما گفته:

  الان ساله شیشو نیم میلیونه باید چکار کرد من ماه دیگه باید سکه بدم چکار کنم باید این مبلغ رو بدم چرا قانونی واسه این قیمت نجومی نمیزارن مثلاً یه قیمت مشخص کنند بگن همینو بدید و تمام .

 6. مائده گفته:

  مردهای بیغیرت کثیف و معلوم نیست با چندتا زن رابطه دارن لعنت ب مردی ک ول کنه بره و ب زنش بگه مهریتو ببخش خودشم تو بانک شهر باشه تف ب غیرتش

 7. مسعود گفته:

  زمانیکه من جداشدم سکه 200تومن بودالان سکه بالای 6ملیون من چه گناهی مرتکب شدم که خانم میگه نداری بروزندان من تمام درامدم طبق اسناد1470هزازتومنه 470میدم بیمه که اونم شده 512هزارتومن باقیمانده حقوق همه رومیدم به خانم وبرای خرجی خودم نظافتکاری میکنم الانم میگرن وقلب درددارم خانم میگه یایک سکه بده یابروزندان این به نظرشماانصافه

 8. مسعود گفته:

  بعدازاینکه تمام حقوقمومیدم به خانم حتی نمیتونم برم دندانمودرست کنم ازدردمیپچم به خودم همراه میگرن چندساله که تمام حقوقموتقدیم خانم میکنم اونم رسیدشونمیده بچموبرده پیشه خودش که اهرم فشارکنه چکارکنم بااین زندگی مردن بهترین علاجه واسمکه این خانم بعدازمن چندبارهم ازدواج کرده دست ازسرم برنمیداره حتی بعده مردنم

 9. مسعود گفته:

  الان دخترمه ازخونه مادرم به زوربرده میره دم خانه مادرم باتهدیدبچه زوری میبره که منوبه وسیله بچه تحت فشارکامل بذاره میگه به من ربطی نداره من سکه میخوام هیچ کس کمکم نمیکنه این زن ولکن نیست من روزای اخرعمرمومیگذرونم حالم خوب نیست چکارکنم کی بایدمنونجات بده ازدست این خانم الانم وکیل گرفته باپولایی که ازم میگیره که میگه بندازه زندان منوولی من تازندان زنده نیستم اگه زنده باشم واسم بهشته

  • دادمهر امید آرون گفته:

   برای کمک به شما و رسیدن به حقوق به حق خود سریعا با شماره 09211707712 موسسه دادمهر امید تماس بگیرید تا در اسرع وقت پرونده شما برای دست یابی به مطالباتتان به جریان بیافتد

 10. علی گفته:

  مرد بیشرف که به زن و زندگیش خیانت کنه و قدردان پاکی و درستی و رفاقت همسرش نباشه
  باید دار زد
  حیف اسم مرد که براش به کار برده بشه
  و همینطور زنی که همین شاخص ها در موردش اعمال بشه

 11. مهدی گفته:

  سلام همسر بنده پزشک زنان و وضع مالی خوبی داره پس از بیست سال زندکی مشترک مهریه را احرا گذاشته یه ماشین داشتم اونم کرفته وهرچی داشتن بهش دادم وبدون احازه رفته خونه اجاره مرده ونمی دونم کجاست .فقط مهریه میخوادپدر منو دراورده.

 12. مریم گفته:

  با سلام. تا زمانیکه مهریه وسط باشه با این وضع بسیار بدی که اکثر خانم ها بوجود آوردند فکر کنم دیگه بحث ازدواج از طرف مردها کم کم منتفی بشه چون دیگه تبدیل به مد روز شده و خانم ها دیگه از طلاق واهمه ای ندارند و اون آبرو داری از بین رفته و متاسفانه آخر این موضوع داره به جاهایی میرسه که دین ما قبولش نداره!چون مردها واقعا موندن به دستور دین عمل کنی 2 روز بعد به احتمال بالا بدهکاری و زندان و… عمل نکنی در کشوری که اسلام قانونش هست باز هم کار خلافی هست!پسره ازدواج کرده همه چی فراهمه ولی مادر زنش بین دخترش و دامادش تفرقه میندازه و هم دخترش رو بدبخت میکنه هم پسر بیچاره مردم رو که چی نترس مهریه میگیریم برات آپارتمان میخریم بعد میدمت به یکی دیگه!آخه این پسر چه جرمی مرتکب شده که سر انجام فرایض دینی اش باید تمام سعی یک عمرش فدای حرف یه زن بشه که بیکار نشسته خونه عوض ترغیب دخترش به زندگی یه زندگی رو ساقط میکنه!خانم روز خاستگاری چرا با علاقه رفتار میکردی که دخترت رو بدی بره حالا چی شده؟پسر بیچاره یا باید مجرد میموند و اشتباه میکرد یا باید به حرف خدا گوش میکرد و ازدواج میکرد!این چه قانونی هست که مرد ها رو به تیغ میکشه؟! یه دفعه بگید ازدواج نکنید و تمام دیگه!

 13. Big Eris گفته:

  اینجا زن طرف زنو میگیره مرد طرفه مرد بجا اینکارا پاشین مردو زن دوتایی برین سرکار خرج خونتون دوبرابر در میاد ولی زنا مقصرن بجای راهنمایی کردن شوهراشون با این حرف بجاش بهش میگن برو کار کن خرجی بده دوس دارن هم سکس کنن حال کنن هم شوهرشونو تیغ بزنن پول بگیرن خب زنه نفهم گمشو پاشو برو کار کن کمک خرج شوهرت باش تا زندگیت به طلاق نیفته پس کرم از خوده درخته اینا میرن طلاق میگیرن که پول مهریه رو از مردا تیغ بزنن بعد که مهریه رو گرفتن بریزن تو حساب سودیه بانک سودشو مثه یه زن کارمند بگیرنو برن با هر پسری میخوان سکس کنن تا اخر عمر عشقو حال کنن پس مشکل از زناست هرچند یکیو میشناختم برا اینکه نگن ترشیده یه پسرو خر کرد از تو همون عقد با اینکه شوهر داشت پسر بازی هم میکرد چون خرش از پل گذشته بود عقد که کرده بودن مهریه براش نوشته شده بود پیش خودش گفت خب من که ازدواج کردم حق مهریه دارم بزار پسر بازیمم کنم.این دولت میگه تو عقد اگه با دختر سکس نکنی مهرشو بزاره اجرا طلاق بگیره تو همون عقد بدون اینکه سکس کرده باشی باید مهرشو بدی کیرم تو این عدالت که دخترا الان دارن به این بهونه سود جویی میکنن یا پسره بدبختو میندازن زندان.بیاید پسرا همتون باهم یکی بشید زن نگیرید تا دخترا بعده چند سال به دستو پاتون بیفتن بگن مهریه نمیخوایم مارو بگیر خرجیتم میدیم باید با دخترای سود جوی تنبله کار نکنه پوله شوهر خور اینکارو کرد تا دنیا عوض شه اونا بیان خاستگاریه ما ما مهریه بگیریم مثه هندوستان

 14. حامد گفته:

  زمانی که با همسرم ازدواج کردم سکه بود 800 هزار تومان و بنده هم با توجه به وضعیت مالی و توان پرداختم 14 سکه برای مهریه در نظر گرفتم که همسرم هم قبول کرد .
  الان که قصد جدایی از یکدیگر را داریم سکه شده 10 میلیون تومان , بنده از کجا این همه پول رو باید جور کنم.همسرم هم حاضر به توافق نیست و در طول 4 سال زندگی بارها و بارها ازم مبالغی تحت عنوان مهریه و حق و حقوقش مطالبه کرده و داشتم بهش پرداخت کردم .

  الان میگن هرچی پرداخت کردی فقط به صورت ریالی محاسبه میشود و نه معادل ارزش ریالی سکه , تا به الان حدود 5 برابر ارزش ریالی سکه در سالی که ازدواج کردیم ازم پول گرفته که میگن باید ازش رسید میگرفتی و این حرف ها . آخه من بدبخت از کجا میدونستم هر پولی که بهش دادم باید از رسید بگیرم یا ببرمش دفترخونه و داخل عقدنامه ثبت بشه و این حرفا یا اگر روزی به مشکل بربخوریم فقط ارزش ریالی محاسبه میشه نه معادل سکه در زمان پرداخت !!!.

  ای کاش قانونی بود که هر کس در هر سالی عقد کرده و هر چندتا سکه مهر گذاشته در زمان های بحران اقتصادی و شرایط خاص به همان میزان ارزش ریالی اش را پرداخت کند تا از سواستفاده بعضی از زنها جلوگیری شود .

  یا هر مبلغی که طی سالیان به همسر پرداخت شده است معادل ریالی سکه در همان زمان پرداخت , در نظر گرفته شود .

  یا برای پرداخت مهریه ارز دولتی برای افرادی که ناتوان در پرداخت مهریه هستند در نظر گرفته شود( برای جلوگیری از سواستفاده , خوده بانکها سکه ها رو به زن تحویل دهد و مرد فقط مبتفاوت ریالی آن را به بانک به صورت نقد یا اعسار پرداخت کند )

 15. نوید وفایی زاده گفته:

  من 5 ماه قبل از شکایت نامزدم انتقال سند کردم رای دادگاه چه خواهد بود ؟

 16. امین گفته:

  بدهکاران مهریه حق داشتن سهام عدالت هم ندارن زن و بچه هاشون هم حق ندارن چون توقیف میشه بار گرانی سکه و طلا رو فقط بدهکاران مهریه میدهند بقیه سود میکنند

 17. ادیب گفته:

  احسنت به زنان فهمیده. وقتی ۳۱۳ سکه به نیت یاران امام زمان مینویسند ایا دارایی مرد را در نظر میگیرن که ماهی دو ملیون تومن هم نمیشه در اورد. خب واسه چی مینویسی که میدونی نداره . بعدش هم میخواین که قانون بندازتش زندان!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *