شرایط عدم پرداخت مهریه

 

مهریه به یکی از بزرگترین چالش های جامعه ایرانی تبدیل شده است.این موجب شده است که شرایط پرداخت و یا پرداخت نکردن مهریه سوالات بسیار زیادی را در ذهن مردان و زنان ایرانی ایجاد کند.

عدم آشنایی با قوانین مهریه و چگونگی مطالبه آن صف گسترده ای از پرونده های قضایی را در دادگاه ها به وجود آورده است که در مواردی حتی سال ها تا حصول نتیجه زمان می برد.

در این نوشته سعی شده است که با توضیح قوانین مهریه افراد را با شرایط پرداخت نکردن مهریه آشنا کرده و فاکتورهای مهم درباره ی مهریه را شرح دهیم.

ابتدا باید یک توضیح کوتاهی در باره انواع مهریه بدهیم :

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

فرض کنید در روز عقد خود به زوجه پیشنهاد 110 سکه می دهید که 70 سکه آن به صورت عندالمطالبه و 40 سکه به صورت عندالاستطاعه می باشد.

اگر قرار بر این باشد که مهریه عندالاستطاعه هم از طرف شما پرداخت شود بنابراین چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد و چه نیازی به ذکر آن در عقد نامه می باشد؟

همانطور که می‌دانید طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی زن به مجرد عقد، مالک مهر می‌شود به محض انجام عقد ازدواج، زن مالک نصف مهریه می‌شود  و بعد از انجام رابطه زناشویی با همسر خود، مالک تمام مهریه می‌گردد.

 مهریه عندالمطالبه وعندالاستطاعه

در مهریه عندالمطالبه زن می تواند هر زمانی که بخواهد مهریه خود را از مرد مطالبه کند. مهریه عندالمطالبه بدون در نظرگرفتن این موضوع که زن به دادگاه و یا دفتر ثبت مراجعه می کند باید پرداخت شود.

بنابراین در مثال بالا مرد به محض جاری شدن صیغه عقد باید 70 سکه را به صورت تمام و کمال پرداخت کند.

اما در مهریه عندالاستطاعه بستگی به توانایی یا عدم توانایی مالی مرد در پرداخت مابقی مهریه دارد.اگر مرد ادعا کند که مالی یا درآمدی ندارد زن باید ضمن ارائه دادخواست مطالبه مهریه، لیست اموال و دارائی های مرد را نیز به دادگاه ارائه دهد.

درمهریه عندالاستطاعه حتی امکان جلب و ممنوع الخروج کردن مرد وجود ندارد . همچنین زن تنها می تواند اموالی مانند خودرو، وجه نقد در حساب بانکی و یا اموال غیر منقول (ملک) را جهت توقیف به دادگاه معرفی کند.

بنابراین در نمونه بالا پرداخت 40 سکه باقی مانده بستگی به تمکن مالی و توانایی مالی مرد دارد.

 

قانون جدید مهریه 110 سکه

برای فهم دقیق قانون محکومیت برای مهریه، ابتدا باید قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی را بررسی کنیم :

هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را‌تأدیه ننماید دادگاه او را الزام به تأدیه می نماید.

و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفاء می‌نماید. در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم له ، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تأدیه حبس خواهد کرد.

شرایط عدم پرداخت مهریه در قانون سال 94

بنابراین مهریه شما از سه شکل زیر خارج نمی باشد:

  • 1- مهریه کمتر از 110 سکه است: که در اینصورت باید تمامی مهریه پرداخت شود.
  • 2- مهریه دقیقاً 110 سکه است: که مانند حالت اول باید تمامی مهریه پرداخت شود، درغیراین صورت برابر قانون رفتار خواهد شد.
  • 3- مهریه بیش از 110 سکه است: که در این وضعیت، در ابتدا باید 110 سکه مطابق قانون پرداخت گردد.سپس دادگاه تمکن مالی فرد را بررسی کرده و مطابق وضعیت مالی و تمکن وی تصمیم گیری خواهد کرد.

این مقاله نیز به شما کمک می کند: شرایط تقسیط مهریه در سال 99

پس با توجه به این قوانین بالا،چه زمانی مهریه به زن تعلق نمی گیرد:

شرایط پرداخت نکردن مهریه

شرایط پرداخت نکردن مهریه زن توسط مرد به شرح ذیل می باشد:

۱- ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی

هر گاه عقد ازدواج (دائم یا موقت) بین زوجین به دلیلی باطل بوده باشد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد، زن حق دریافت مهریه ندارد.

۲- ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی

هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین، فسخ گردد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد زن مستحق مهر نخواهد بود، تنها استثناء آن فسخ به دلیل عنن بودن مرد است.

عنن بودن مرد یعنی مردی که توانایی عمل زناشویی نداشته باشد که در این صورت با فسخ نکاح زن مستحق نصف مهر خواهد بود.

پرداخت نکردن مهریه زن

 این شرایط به اضافه عُنن بودن مرد شامل بیماری ایدز، آگاهی از بیماری صرع بعد از عقد، عدم سلامت جسمی و روانی همسر، آگاهی از اعتیاد شوهر در صورت شرط ضمن عقد زوجه نیز اضافه می گردد.

همچنین آگاهی به عدم توانایی همسر در بارداری، پنهان کردن عیوب قبل از ازدواج و بسیاری از شرایط دیگر که هر یک از طرفین برای درخواست طلاق باید صحت و درستی آن را ثابت کنند.

3- ماده ی 1092 قانون مدنی

هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهدبود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عینا یا مثلا یا قیمتا استرداد کند.

اشتباهات رایج در مورد پرداخت مهریه

1-زن در صورت خیانت به مرد از مهریه محروم می گردد:

گاهی افراد با خود فکر می کنند که اگر زن به مرد خود خیانت کند دیگر استحقاق دریافت مهریه نمی باشد و از دریافت مهریه محروم می شود.

در هر شرایطی مهریه به زن تعلق می گیرد اگر زوجه به زوج خیانت کند و این خیانت به اثبات برسد، بازهم مهریه به زن  تعلق خواهد گرفت .

2-زن باکره مستحق دریافت مهریه نیست:

دومین اشتباه رایج در مورد عدم پرداخت مهریه این است که چنانچه زوجه باکره باشد، نصف مهریه باید پرداخت شود که باید گفت این تفکر و نظر نیز اشتباه است.

فقط در صورت طلاق و باکره بودن زوجه ، مستحق  دریافت نصف مهریه می باشد . اما در صورت مطالبه مهریه و عدم طلاق حتی با وجود باکره بودن تمام مهریه باید به زن پرداخت شود .

اشتباهات رایج شرایط عدم پرداخت مهریه

3-زن ناشزه محروم از مهریه می باشد:

سومین اشتباه رایج در بین برخی افراد این است که فکر میکنند زن ناشزه (عدم تمکین) نمی تواند از مهریه برخوردار باشد . قبلا هم گفته شد که در هر شرایطی مهریه باید به زن پرداخته شود .

در صورت ناشزه بودن زن و عدم تمکین ، فقط نفقه به زوجه تعلق پیدا نمیکند و همچنان می تواند مهریه را طلب کند و این ربطی به عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه ندارد .

حال اگر مردی بگوید که نمی خواهد مهریه پرداخت کند :

مجازات عدم پرداخت مهریه

 

هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا سقف ۱۱۰ سکه باشد، مرد موظف به پرداخت است. و در صورت عدم توانایی پرداخت می تواند درخواست اعسار و تقسیط کند.

درخواست اعسار و تقسیط پرداخت

زن براساس قانون می تواند بدون توجه به تمکن مالی مرد این میزان مهریه را مطالبه کند و در صورت عدم پرداخت مهریه  دادگاه می‌تواند با نظر زن، مرد را بازداشت کند.

هرگاه مهریه بیش از این مقدار باشد صرفا تمکن مالی زوج،ملاک پرداخت خواهد بود. مهریه بیش از ۱۱۰ سکه حبس ندارد و مطابق قانون محکومیت‌های مالی با زوج رفتار خواهد شد.

سوالات متداول

در چه شرایطی میتوان مهریه به زن پرداخت نکرد؟

یکی از این شرایط باطل بودن عقد ازدواج بین زوجین می باشد و اگر بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد، زن حق دریافت مهریه ندارد.

اگر زنی به همسر خود خیانت کند،می تواند مهریه دریافت کند؟

اگر زوجه به زوج خیانت کند و این خیانت به اثبات برسد، بازهم مهریه به زن  تعلق خواهد گرفت .

آیا به زن باکره مهریه تعلق می گیرد؟

فقط در صورت طلاق و باکره بودن ، زوجه مستحق دریافت نصف مهریه می باشد .

زنی که ناشزه باشد(تمکین نکند) ، شرایط دریافت مهریه را دارد؟

در صورت ناشزه بودن زن و عدم تمکین ، فقط نفقه به زوجه تعلق پیدا نمیکند و همچنان می تواند مهریه را طلب کند.

مطالبه مهریه

در صورتی که از این نوشته خوشتان آمده در پایین می توانید آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذارید.همچنین کارشناسان ما آماده پاسخگویی به نظرات شما هستند.

 

 

1 دیدگاه برای “شرایط پرداخت نکردن مهریه

  1. مجید گفته:

    خیلی خوبه بخدا این قانون جدید ولی متاسفانه وبه لطف قاضی مثلاً عادل دادگاه خانواده به خاطر مهریه عندالاستطاعه ۳سال در محبس وزندان موندیم.با اینکه نه مالی برای معرفی داشتیم نه استداعت
    پرداخت مهریه رو…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *